Fizyoterapi Teknikerliği Programı

2010 yılında Eğitim-Öğretime başlamıştır.

Tanımı:

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle, (kaza, travma, spor yaralanması vb.) fiziksel engeli olmuş bireylerin tedavisine yardımcı olmak ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla uzman hekim ve fizyoterapist denetiminde fizik tedavi uygulamalarını yapan kişidir.

Programın Amacı:

Hastalara uygulanan fizik tedavi uygulamalarını, fizik tedavi doktoru ve fizyoterapist denetiminde yapabilecek, yeterli donanıma sahip yardımcı sağlık personeli yetiştirmektir.

Sağlık Meslek Lisesi mezunu olan öğrenciler bu programı terci edebilirler.

Görevleri:

Uzman hekimin teşhis ve tedavi programına göre;

Hastalara, hastalık tipine göre, fizik tedavi uygulaması yapmak için ilgili aletleri hazırlar.

Hastaya elektroterapi uygulamalarını fizyoterapist denetiminde yapar.

Fiziksel performansı arttırmak için, yardımcı araç-gereç, ortez ve protez uygulamaları ve günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili uygulamaları fizyoterapist denetiminde yapar.

Tedaviye yönelik özel eğitim programları, fiziksel uygunluk eğitimi, ısı-ışık, hidroterapi, elektroterapi, mekanik tedaviler, masaj ve günlük yaşamı kolaylaştırıcı düzenlemeler yaparak sağlıklı, hasta ve özürlü kişilere fizyoterapist denetiminde fizik tedavi uygulamalarını yapar.

Fonksiyonunu kaybetmiş organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez-ortez, splint vb.) kullanımını hastaya öğretir.

Eğitimin Süresi ve İçeriği:

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; Fizik tedavi yöntemleri ve prensipleri I-IV, Kinaziyoloji ve Biyomekanik, Hidroterapi-Balneoterapi, Masaj, Rehabilitasyon yöntemleri, Romatolojik hastalıklar gibi meslek derslerinin yanında anatomi, fizyoloji, temel fizik, biyokimya, kişilerarası ilişkiler, temel bilgi teknolojileri, deontoloji, enfeksiyon hastalıkları, güzel sanatlar gibi sosyal dersler ve 5i temel dersler okutulur. Öğrenciler 1. sınıfta temel İngilizce eğitimi alırken 2. yıl mesleki ağırlıklı İngilizce eğitimi almaktadırlar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

Fizik tedavi teknikeri olmak isteyenlerin;

Fen bilimlerinde başarılı,

Göz ve el koordinasyonu gelişmiş,

El ve parmak becerileri iyi,

İnsanlara yardım etmeyi seven, sabırlı, sevecen, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

Çalışma Alanları:

Fizik Tedavi teknikerleri Sağlık Bakanlığı’ na bağlı devlet hastanelerinde, üniversite araştırma hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim merkezlerinde, spor/sağlık merkezleri, spor kulüplerinde, huzurevlerinde, kaplıca/termal tesislerinde vs. çalışabilir.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

FİZYOTERAPİ TEKNİKERLİĞİ  PROGRAMI

Misyon

Temel sağlık hizmetleri kapsamında ön lisans düzeyinde, nitelikli sağlık teknikerleri yetiştirmek ve toplumsal gereksinimlere göre yeni eğitim programları geliştirmektir.

Vizyon

Mesleki eğitim alanında ulusal ve uluslararası sevide tanınan, tercih edilen ve geliştirdiği programlar ile ulusal lider özelliğinde bir eğitim kurumu olmaktır. Ayrıca sağlık sektörü ile toplumsal gereksinime göre yeni eğitim programları geliştirmek ve tercih edilen bir kurum olma özelliğimizi korumaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampus Antalya / TÜRKİYE E-mail: saghizmyo@akdeniz.edu.tr
Tel: +90 242 227 45 37
Tel: +90 242 310 68 69