Tanıtım

KURULUŞ :

Yüksekokulumuz 1986 yılında Tıbbi Laboratuvar programıyla, Antalya Meslek Yüksekokuluna bağlı, Sağlık Programı adı altında eğitime başlamıştır. 1990 yılında, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu adı altında, Tıbbi Laboratuvar Programı, 1997 yılında ilk ve Acil Yardım Programı, 1998 yılında Diyaliz Programı, 2002 yılında Tıbbı Görüntüleme Programı, 2006 yılında Yaşlı Bakım Programı, 2010 yılında Fizyoterapi Programı 2013 yılında Çocuk Gelişimi Programı, 2013 Yılında Tıbbı Laboratuar II. Öğretim, İlk ve Acil Yardım II.Öğretim, Yaşlı Bakım II.Öğretim, Fizyoterapi II.Öğretim ,Tıbbı Görüntüleme II.Öğretim Programı ilave edilerek toplam yedi programla Sağlık Hizmetleri Meslek yüksekokulu eğitim ve öğretimini sürdürmektedir.

2002 yılına kadar ÖYS ile Yüksekokul programlarına yerleştirilen öğrenciler, değişen uygulama ile 2002–2003 eğitim-öğretim yılından itibaren sağlık meslek liselerinden sınavsız geçiş sistemi ile yerleştirilmektedirler. Programlara her eğitim-öğretim yılı için 40 öğrenci alınmaktadır.

Üniversite kampusu içindeki binasında hizmet veren Yüksekokulumuz bünyesinde dört eğitim laboratuarı bulunmaktadır. Derslerin uygulamalar için çoğunlukla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olmak üzere diğer sağlık kurum ve kuruluşlarından yararlanılmaktadır. Yüksekokulumuzda 27 akademik, 15 idari personel hizmet vermektedir.

Yüksekokulumuzdan mezun olan öğrenciler, öğrenim gördükleri alanda Sağlık Teknikeri unvanı ile Ön Lisans diploması almaktadırlar.

Misyon

Temel sağlık hizmetleri kapsamında ön lisans düzeyinde, nitelikli sağlık teknikerleri yetiştirmek ve toplumsal gereksinimlere göre yeni eğitim programları geliştirmektir.

Vizyon

Mesleki eğitim alanında ulusal ve uluslararası sevide tanınan, tercih edilen ve geliştirdiği programlar ile ulusal lider özelliğinde bir eğitim kurumu olmaktır. Ayrıca sağlık sektörü ile toplumsal gereksinime göre yeni eğitim programları geliştirmek ve tercih edilen bir kurum olma özelliğimizi korumaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampus Antalya / TÜRKİYE E-mail: saghizmyo@akdeniz.edu.tr
Tel: +90 242 227 45 37
Tel: +90 242 310 68 69