Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı

2002 yılında Eğitim-Öğretime başlamıştır.

Programın amacı: Hekim tarafından X- ışınlarının  hastalığın tanısında kullanılması için yürütülen çalışmalarda ihtiyaç duyulan yardımcı eleman yetiştirmektedir.

Sağlık Meslek Lisesi mezunu olan öğrenciler bu programı tercih edebilirler.

Radyoloji programında öğrencilere; radyolojik görüntüleme yöntemleri, radyasyon onkolojisi, radyasyon güvenliği ve korunma, anatomi, fizyoloji, biyofizik gibi temel derslerin yanında  güzel sanatlar, deontoloji gibi sosyal dersler de verilmektedir.

Öğrenciler 1. sınıfta temel İngilizce eğitimi alırken 2. yıl mesleki ağırlıklı İngilizce eğitimi almaktadırlar

Eğitimin esası: Radyoloji programının doğrultusunda öğrencinin konu ile ilgili teorik bilgileri alması, Öğretim Elemanları gözetiminde yeterli donanıma sahip görüntüleme merkezinde konu ile ilgili uygulamaların yapılması ve bu aşamalardan sonra öğrencilerin hastanelerin tıbbi görüntüleme ünitelerinin değişik bölümlerinde rotasyon grupları halinde uygulamaya  gönderilmesidir.

Öğrencilerimiz  2. yılsonunda öğrencinin isteği üzerine 30 iş günü olan yaz  stajlarını hastanelerin  radyolojik görüntüleme merkezlerinde yapmaktadırlar.

Bu programdan mezun olan öğrenciler resmi ve özel sağlık kuruluşlarının Radyoloji bölümlerinde uzman gözetiminde  çalışabilirler.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

TIBBİ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ  PROGRAMI

Misyon

Temel sağlık hizmetleri kapsamında ön lisans düzeyinde, nitelikli sağlık teknikerleri yetiştirmek ve toplumsal gereksinimlere göre yeni eğitim programları geliştirmektir.

Vizyon

Mesleki eğitim alanında ulusal ve uluslararası sevide tanınan, tercih edilen ve geliştirdiği programlar ile ulusal lider özelliğinde bir eğitim kurumu olmaktır. Ayrıca sağlık sektörü ile toplumsal gereksinime göre yeni eğitim programları geliştirmek ve tercih edilen bir kurum olma özelliğimizi korumaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampus Antalya / TÜRKİYE E-mail: saghizmyo@akdeniz.edu.tr
Tel: +90 242 227 45 37
Tel: +90 242 310 68 69