Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı

1986 yılında Antalya Meslek Yüksekokuluna bağlı sağlık programları adı altında Eğitim-Öğretime başlamıştır.

Programın Amacı

Hastalığın tanı, takip ve tedavisinde hekime ve hastaya yardımcı olma konusunda, doğruluk, netlik, tekrarlanabilirlik bakımından uygun güvenilir sonuçlar verebilen Laboratuar Teknikerleri yetiştirmektedir.

Sağlık meslek lisesi mezunu öğrenciler bu programı tercih edebilirler. Öğrenim süresi 2 yıldır. Öğrencilere; temel tıp bilimleri derslerinden histoloji, fizyoloji, anatomi, biyofizik, temel ve klinik biyokimya, hematoloji, mikrobiyoloji, patoloji ile deontoloji ve güzel sanatlar gibi sosyal derslerde verilmektedir.

Öğrenciler 1. sınıfta temel İngilizce eğitimi alırken 2. yıl mesleki ağırlıklı İngilizce eğitimi almaktadırlar.

Eğitimin Esası:

Tıbbi Laboratuar Programının özellikleri ve prensipleri doğrultusunda öğrencilerin konu ile ilgili teorik bilgileri alması, 1.yıl öğretim elemanları gözetiminde yeterli donanıma sahip multidisipliner öğrenci laboratuarlarında konu ile ilgili uygulamaların yapılması ve 2. yıl hastanelerin (Tıp Fakültesi Hastanesi, SSK Hastanesi, Devlet Hastanesi ) laboratuarlarında rotasyonlar halinde çalışmalarıdır.

2. yılsonunda öğrencinin isteği üzerine 30 iş günü olan yaz stajlarını klinik laboratuarlarda yapmaktadırlar.

Çalışma Alanları:

Öğrenciler, Sağlık Teknikeri Unvanı ile mezun olduktan sonra hastane, sağlık ocakları, poliklinikler ve özel tahlil laboratuarlarında uzman gözetiminde çalışabilirler.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI

Misyon

Temel sağlık hizmetleri kapsamında ön lisans düzeyinde, nitelikli sağlık teknikerleri yetiştirmek ve toplumsal gereksinimlere göre yeni eğitim programları geliştirmektir.

Vizyon

Mesleki eğitim alanında ulusal ve uluslararası sevide tanınan, tercih edilen ve geliştirdiği programlar ile ulusal lider özelliğinde bir eğitim kurumu olmaktır. Ayrıca sağlık sektörü ile toplumsal gereksinime göre yeni eğitim programları geliştirmek ve tercih edilen bir kurum olma özelliğimizi korumaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Dumlupınar Bulvarı 07058 Kampus Antalya / TÜRKİYE E-mail: saghizmyo@akdeniz.edu.tr
Tel: +90 242 227 45 37
Tel: +90 242 310 68 69