Çocuk Gelişimi Programı

ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI

shmyoimg-8.jpg

Programın Tarihçesi: 2014-2015 eğitim-öğretim yılında örgün öğretim ve II. örgün öğretim olarak eğitim öğretime başlanmıştır.

Programın Amacı: Çocuk Gelişimi Programının temel amacı, çocuk gelişimi ve eğitiminin önemini benimseyen, 0–18 yaş çocuklarının gelişim özelliklerini tanıyıp, alışkanlık ve gereksinimleri konusunda bilgi kazanmış, çocukların karşılaşabilecekleri sorunlara önlemler alabilen nitelikli teknikerler yetiştirmektir. Bununla birlikte programda özel eğitime gereksinim duyan çocukları tanıyıp, bu çocuklar için uygun eğitim ortamını düzenleyebilen, anne sağlığı konusunda bilinçli olan bireyler yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Eğitimin İçeriği:

Eğitim öğretimin 1. yılında ağırlıklı olarak temel dersler, 2. yılında ise ağırlıklı olarak mesleki dersler ve okul öncesi eğitim kurumlarında yapılan uygulamalar sürdürülmektedir. Eğitim öğretim süreci çocuk gelişiminin temel kavramları, çocuk hakları, çocuk psikolojisi ve ruh sağlığı, çocuklarla iletişim, aile eğitimi, öğrenme ve öğretme teknikleri, etkili sunum teknikleri, meslek etiği, çocukların sanatsal yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi, çocukların gelişim düzeylerine ve gelişen teknolojiye uygun eğitici oyuncaklar hazırlanması, çocuk sağlığı ve hastalıkları konularında temel bilgi, ilk yardım, okulöncesi  eğitim kurumlarında gerçekleştirilen tüm etkinlikleri ( Türkçe, müzik, drama, sanat, oyun, hareket, fen, matematik, gezi) planlayabilme, uygulayabilme ve değerlendirebilme becerisini içermektedir. 

Ders içi uygulamalar kurum içerisinde ve çeşitli okul öncesi eğitim merkezlerinde yapılmaktadır. 

Mezuniyet Sonrası Çalışma Alanları: Çocuk Gelişimi Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin çocuk kliniklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurumlarda çalışabilirler.

Programın Kabul Koşulları: Programa TYT puanına göre öğrenci alınmaktadır.

 

Eklenme tarihi :7.10.2022 15:31:52
Son güncelleme : 21.08.2023 21:44:30